Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Merhaba arkadaşlar artık her evde en az bir bilgisayar bulunmakta. Bazı insanlar bilgisayar alırken kafası karışıyor özellikle oyun oynamak için bilgisayar almak isteyenler. Bu makalemizde bilgisayar almak isteyen veya değiştirmek isteyenler için önerilerde bulunduk umarım işinize yarar.

Laptop Mu ? Masaüstü Mü ?

Laptop : Program kullanmak ve basit oyunlar (sistemi çok yüksek istemeyen oyunlar) oynamak isteyen, hafif kullanışlı gideceği her yere götürmek isteyenler laptop tercih edebilir.

Masaüstü : Sırf oyun merakı olanlar yani gelişmiş oyunlar oynamak isteyenler (sistemi çok yüksek oyunlar) masaüstü tercih edebilir. Tabiki ücret konusunda da laptoptan daha uygundur masaüstü.

Dikkat Edilmesi Gerek Kurallar :

İşlemci : İşlemci herşeyden önemlidir. İlk önce dikkat edilmesi gereken şey budur. Yüksek bir performans sağlamak isterseniz kesinlikle işlemciye önem vermelisiniz.

Ram Bellek : Günümüzde gelişen programlar ve oyunlar oldukça yüksek performans gerektiriyor bu yüzden Ram kapasitesini yüksek tutmaya dikkat ediniz (En az 8 GB Ram öneririz).

Ekran Kartı : Ekran kartı da Ram kadar önemlidir. Bazı yeni çıkan bilgisayarlarda ekran kartı eski model de olabiliyor buna kesinlikle dikkat edin. Örn; 2017'de üretilen bilgisayara 2014 model ekran kartı takılabiliyor. (En az 4 GB Ekran kartı öneririz).

Hafıza : Günümüzdeki programlar ve oyunların sistem özellikleri yükseldiği için kapasiteleri de yükseldi. Bilgisayar hafızalarında büyük yer kaplamakta. Bu yüzden hafızayı da elinizden geldiği kadar yüksek tutun. (En az 750 GB veya 1 TB hafıza olmasına özen gösterin).

Sizlere orta ölçekli sistem özellikleri olan bir bilgisayar önerisinde bulunduk. Cebinize göre sistemi yükseltebilir veya düşürebilirsiniz bu size kalmış.

8 yorum:

 1. Şöyle bir durum da var;

  Laptop'larda işlemci - RAM felan yakın ve daha küçük olduğu için daha hızlı oluyorlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam ne olursa olsun eğer amaç oyun ise masaüstü kadar hızlı olamaz laptop.

   Sil
 2. Bir ekde ben yapayım :) Sadece oyun oynamak için bir bilgisayar topluyorsalar en pahalı parça ekran kartı olmalı. :) Ancak Video render, yada programlama, grafik gibi işlemci performansı isteyen olayları da yapmak istiyorsalar işlemci yede sağlam para ayırmaları gerek. Şuan AMD ryzen serisi ile yükselişte oyun için bir bilgisayar istiyorsalar ryzen 1500x işlemci, ekran kartı da gtx 1050Ti bir çok oyunu rahat oynar. bütçesi varsa gtx1060 yada gtx1070 serisine de yönelebilir. Ama ben video renderlemek istiyorum gibi işlemci isteyeni işleriniz var ise. ryzen 1600x yada ryzen 1700 tercih edilebilir ekran kartı 1060 ve 6gb yeterli. Anakart olarak BM350m 3200mhz serisinden bir amd anakart yeterli. ramleri de en az 3000mhz seçmenizde fayda var performans açısında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Verdiğiniz fikirler için teşekkürler hocam :)

   Sil
 3. Çok iyi araştırmak gerekir, asus marka diz üstü aldık maalesef aldığımıza alacağımıza bin pişman olduk, birde üstüne üstlük bizi haksız çıkardılar kullanıcı hatası vs dediler. İkinciyi aldık yine arıza verdik marka diye alım yapmamak lazım eşe dosta iyi danışmak lazım diyorum.

  YanıtlaSil
 4. çok faydalı bir yazı beğeniyle okudum teşekkürler
  www.girisimcifikir.com

  YanıtlaSil
 5. Garip bir şekilde yorumlardaki arkadaşlarda dahil olmak üzere SSD disklerden hiç bahsedilmemiş. Bilgisayar performansını %100 den belki daha fazla şekilde arttıran bu diskleri bir kez kullandıktan sonra sata diskler size eziyet olarak gelecektir. Admin yazına SSD diskleri eklemeni öneririm veya daha farklı bir makalede uzun uzun anlatabilirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O ayrı bir konu hocam onu başka bir makalede yayınlayacağız.

   Sil