Seat, Suyla Çalışan Araba Üretti !

Paylaş:
Seat, Suyla Çalışan Araba Üretti !
Doğal kaynaklar hızla tükenirken, alternatif yakıt için çalışmalar da aynı hızla sürüyor. Tüm dünyada dizel otomobil kullanımı hızla düşüp, birçok ülkede yasaklara maruz kalırken; otomotiv devleri farklı yakıt türlerine yöneldi.

Son zamanlarda dünyanın önde gelen otomotiv liderleri elektrikli otomobillere yatırım yaparken; Seat, yeni bir yakıt türü ile çalışan araç üretti. Firmanın ürettiği Aqualia isimli model, atık su kullanarak yoluna devam ediyor. Araç, atık sudaki biyoyakıt ayrıştırılarak elde edilen yakıt ile çalışıyor.

Seat, Suyla Çalışan Araba Üretti !
Sudan üretilen biyoyakıt benzine göre yüzde 80 daha az karbondioksit oranı sunuyor. Bu, temiz enerjiye yakın bir yakıt üretimi anlamına geliyor. Sanırım bundan sonra tüm firmalar bu projeye yönelecek ve geliştirerek daha çok çözümler üretecekler. Hatta Seat'dan sonra ikinci adımı Audi atmış bulunmakta ilerleyen süreçlerde neler olacak birlikte göreceğiz.

11 yorum:

 1. Su Değilde.Elektrik le Çalışması Daha Makul Olabilir.Su Bitebilir.Ama Elektrik Sınırı Olmadıhı İçin Her Yerde Üretilebilir.Elektrikli Arabaları Tavsiye Ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elektrik enerjisinin çoğu su ile üretiliyor bence tam tersini söylemelisiniz :)

   Sil
 2. Gerçekten herşey gelişti ilerleyen yıllarda daha neler üretecekler görecez. Ancak neden atık su ya da şöyle sorayım içeriğinde kullandıkları şeyler ne kadar maliyetli önemli olan o sanırım maliyet ne kadar az olursa o kadar ucuz satın alma olur. Umarım maliyet benzin ve dizel e göre düşüktür.

  YanıtlaSil
 3. Şükrü Kızıldağ12 Mart 2018 14:25

  Valla helal olsun adamlara biz daha araba üretmezken adamlar su ile çalışan arabaya geçti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde ürettik ancak istedikleri kadar %100 türk desinler kullanılan parçalar yabancı parçalar.

   Sil
 4. acaba bizler ne zaman kullanabileceğiz, birde petrol devleri buna müsade edecekmi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz asırlar sonra kullanırız sanırım hocam :) malum herşeyi baya bir geriden takip ettiğimiz için

   Sil
 5. Hikmet Duran13 Mart 2018 16:35

  Valla petrol devlerinin bunun üretimine izin vereceğini sanmıyorum. Fakat helal olsun adamlara kimsenin yapamadığını yapmışlar.

  YanıtlaSil
 6. Güzel ancak ne kadar uzun ömürlü olacak tartışılır.

  YanıtlaSil
 7. Sinirli emojisine tıklayanlar petrol ofisi işletenler sanırım :D

  YanıtlaSil